Bölüm Hakkında

1998 yılında kurulan Haliç Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü, Amerikan kültürü ve edebiyatının başlangıcından günümüze dek gelişimini hem bölüm dersleri, hem de diğer üniversitelerle birlikte düzenlenen konferans, seminer ve sanat etkinlikleri aracılığıyla öğrencilere tanıtmayı amaçlamaktadır.

Bölümümüzün programı ilk iki yıl kültür ve edebiyat öğretiminin temelini oluşturan dil dersleri ile Mitoloji ve Eleştiri Kuramları gibi genel edebiyat derslerini içermektedir. Bu derslerin yanı sıra öğrencilerin ilgi alanlarına göre seçebilecekleri alan dışı seçmeli dersler de öğretim programımıza dâhil edilmiştir.  Son iki yılda ise değişik etnik guruplardan oluşan çok kültürlü Amerikan toplumunun tarihini, sosyo-kültürel özelliklerini ve edebiyatını tarihsel, kültürel ve kuramsal boyutlarıyla derinlemesine inceleyen derslerle mesleki uzmanlaşmaya yönelik çeviri ve seçmeli alan dersleri yer almaktadır.  

Bölümümüzün eğitim dili İngilizce olduğu için öğrencilerimizin ileri düzeyde İngilizce bilmeleri önem taşımaktadır. Bu nedenle İngilizce seviyesi düşük olan öğrencilerimizin bir yıl hazırlık eğitimi almaları zorunludur. Hazırlık Muafiyet sınavında başarılı olan öğrenciler ise doğrudan 1. sınıfa başlayabilirler.

Yurtiçi ve yurtdışından üniversiteler ile işbirliği yapma gerekliliğinden yola çıkan bölümümüzün Polonya, İtalya, Portekiz, İspanya, Litvanya gibi ülkelerden çok sayıda üniversite ile Erasmus anlaşması bulunmakta ve bu anlaşmalar çerçevesinde öğrenci ve öğretim elemanı değişimleri düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. 

İş Olanakları

Bölümümüz öğrencileri mezun olduktan sonra İngilizce Öğretmenliği Sertifikası alarak İngilizce öğretmeni olarak çalışabilmekte, çevirmenlik yapabilmekte, reklamcılık ve halkla ilişkiler, turizm, medya, basın-yayım ve diplomasi alanlarında ve çok uluslu şirketlerde çalışma olanağı bulabilmektedir. Akademik uğraşlarını sürdürmek isteyen öğrencilerimiz ise yüksek lisans eğitimlerine yurtiçi ve yurtdışında bulunan çeşitli üniversitelerde devam edebilmektedir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  1998-1999
Puan Türü DİL
Eğitim Dili İngilizce
Hazırlık Zorunlu (Sınav Puanına Göre Muafiyetle)
Eğitim Süresi 5 yıl
Kampüs Bilgisi 5.Levent