Bölüm Hakkında

Ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren programımız, sektörün teknik eleman gereksinimini karşılama konusunda yeterli bilgiye sahip, anestezi, yoğun bakım ve ağrı ünitelerindeki uygulamaların teorik ve pratik alt yapısı hakkında yeterli bilgiye sahip, anestezi ve yoğun bakım ünitelerinde kullanılan cihazlara ilişkin teknik bilgilere hakim, kardiopulmoner resüsitasyon konusunda deneyim kazanabilen teknikerler yetiştirmektir. Anestezi Programından mezun olan öğrencilere “Anestezi Teknikeri” ünvanı verilecektir.

Bölüm Olanakları: Anestezi Programında eğitim süresi içerisinde öğrenciler; ders programları doğrultusunda eğitim almaktadır. Fizyoloji, anatomi, temel kimya, temel fizik, hastalıklar bilgisi, farmakoloji, enfeksiyon hastalıkları gibi temel tıp bilimlerindeki eksiklikleri kapatmaktadırlar. Mesleki dersler olarak Anestezinin Temel Esasları ve Hastane Uygulamaları, sosyal aktiviteler ve seçmeli derslerle desteklenmektedir. Yıl içinde stajlarını bir anestezi uzmanı denetiminde hastanelerin (Tıp Fakültesi Hastanesi, Devlet Hastaneleri, Özel hastaneler) ameliyathanelerinde yapmaktadırlar. Öğrenciler, tıbbi etik ve deontolojik kurallara sıkı sıkıya bağlı, hasta haklarına saygılı her an her şartta verilen görevi yerine getirebilecek ruhsal ve fiziksel yapıya sahip kişiler olarak yetiştirilmektedir.

Kariyer Olanakları: Bu programdan mezun olanlar, sağlık personeli olarak kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında “Anestezi Teknikeri” unvanı ile çalışırlar. İstihdam alanları; Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel yataklı tedavi kurumlarının Ameliyathane ve Ameliyathaneye bağlı birimlerinde hekimin yönergeleri doğrultusunda çalışır. Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) göre Sağlık Teknikeri olarak atanabilmektedirler. Bu alanda yetişmiş elemana ülkemizde büyük ihtiyaç olduğundan mezunlarının hemen iş bulmaları mümkündür. Mezunlar; devlet hastanelerinin ameliyathaneleri, özel hastanelerin ameliyathaneleri, doğumevi, ayılma (derlenme) odası, resüsitasyon, ağrı tedavi ünitesi ve araştırma bölümlerinde iş imkânına sahiptir.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2011-2012
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Kampüs Bilgisi 5. Levent