Bölüm Hakkında

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi Bölümü Lisans Programı’nın amacı, sporun çeşitli alanlarında (amatör ve profesyonel spor kulüplerinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü İl ve İlçe Teşkilatlarında ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda antrenör veya yardımcı antrenör olarak çalışabilirler, fitness, medikal fitness liderliği,  sağlık ve spor liderliği, kondisyon ve performans geliştirme uzmanlığı, rekreasyon liderliği vb.) piyasa ve sektörün şartlarına uygun, çağdaş bilgilerle donatılmış ve bu bilgileri aktarma yeteneğine sahip profesyonel bireylerin ülke gereksinimlerine göre yetiştirilmelerini sağlamaktır.

Günümüzde geniş bir alana yayılan ve dev bir sektör haline gelen sporun, toplum sağlığının geliştirilmesinde, korunmasında ve devamlılığında çok önemli bir yerinin olmasının yanı sıra dünya endüstrisinde de büyük bir paya sahip olması, bu alanlarda yetişmiş insan gücü ihtiyacını hızla arttırmakta ve çok geniş çalışma alanları yaratmaktadır. Bu programda spor bilimleri alanında teorik bilgileri, güncel ve pratik deneyimlerle birleştirerek öğrencilere aktarabilen çok yönlü, konusunda uzman, nitelikli ve seçkin bir öğretim kadrosu tarafından gerçekleştirilmekte olup, öğrencilere spor bilimleri alanında sadece güncel, teorik ve kavramsal bilgileri değil, bu bilgilerin meslek yaşantısında da nasıl kullanılması gerektiğine dair uygulamaları da içine alacak olan bir eğitim modeli uygulanmaktadır. Ders programları öğrencilerin piyasa ve sektörün ihtiyaçlarına uygun olarak en iyi şekilde yetiştirilmeleri bakımından uzmanlık alanlarına yönelik  eğitim sistemine göre planlanmıştır.

Antrenörlük Eğitimi Bölümünün seçkin akademik kadrosunun bir çok üyesi Türkiye ve yurt dışında saygın üniversiteler ve spor federasyonlarında görev almakta, yanısıra federasyon başkanlığı, teknik eğitim kurulu başkanlıkları ve milli takım antrenörlükleri görevini yürütmektedirler.

Öğrencilerimiz için ERASMUS  Uluslararası  Değişim Programı ile Avrupa’nın birçok üniversitesi ile değişim olanakları mevcuttur.

Spor dalında en üst düzeyde akademik eğitim ve Antrenör unvanını kazanma şansı...

Antrenörlük eğitimi verdiğimiz spor dalları: Basketbol, Futbol, Vücut Geliştirme Fitness, Yüzme, Tenis

Güçlü uluslararası deneyime sahip akademik kadro

Öğrenci odaklı eğitim

Avrupa Birliği ile uyumlu müfredat

Pratik-Teori transferi

Erasmus ile yurtdışında eğitim  

Çift anadal ve yandal programları

Lisans programından mezun olanlar bir üst Yüksek Lisans programlarına katılabilir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2008-2009
Puan Türü Özel Yetenek
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 yıl
Kampüs Bilgisi 5.Levent

Üniversitemiz belirli dönemlerde yapılan Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci almıştır. Özel Yetenek Sınavı’na katılabilmek için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu TYT puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üstünde puan alma şartı yeterlidir.