Bölüm Hakkında

Haliç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü kurulduğu 2000 yılından bu yana Bilgisayar Mühendisliği gerekliliklerini karşılayabilen, güncel teknolojilere hakim, araştırma-geliştirme süreçleri içerisinde yer alabilen, ilgili süreçleri yönetebilen, yenilikçi, sorgulayıcı Bilgisayar Mühendisleri yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bölümümüzde öğrenim gören öğrencilerimiz Bilgisayar Bilimlerinin temel derslerinin yanı sıra alanlarında kendilerini geliştirecek seçmeli dersler alarak Bilgisayar Yazılımı, Bilgisayar Donanımı, Ağ güvenliği, Büyük Veri, Sanal Gerçeklik, Yapay Zeka gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Bugün özellikle Sanal Gerçeklik alanında kendini geliştirmek isteyen öğrencilerimiz Bilgisayarda Grafik, Mobil Programlama gibi ilgili derslerimizi alarak üniversitemiz içerisinde gerçekleştirilen Sanal Gerçeklik projelerine katılabilir, geleceğe dokunabilirler. Öğrencilerimizin en yeni gelişmeleri takip edebilmeleri, uluslararası çalışmaları inceleyebilmeleri ve bu çalışmalara katılabilmeleri adına bölümümüzde İngilizce eğitim-öğretim verilmektedir.

Uluslararası deneyime sahip farklı alanlarda uzmanlaşmış akademik kadromuz, kapsamlı laboratuvar imkânlarımız ile öğrencilerimiz Bilgisayar Mühendisliği alanında yetkin birer Mühendis olarak mezun edilmektedir. Bu amaçla öğrencilerimizin proje çalışmalarını, yenilikçi fikirlerini üniversite-sanayi ortaklığı ile gerçekleştirmeleri teşvik edilmektedir.

Öğrencilerimizi Bilgisayar Bilimleri alanında yetkin birer mühendis olarak donatmanın yanı sıra disiplinler arası bakış açısı kazanmaları için çift anadal ve yan dal programlarımıza katılımları özellikle desteklenmektedir.

Lisans öğrencilerimiz bugün teknolojik geliştirmelerin var olduğu her alanda, özel ve kamu kurumlarında çalışabilirler. 600’ü aşkın mezunumuz bugün finans, telekomünikasyon, gsm teknolojileri, siber güvenlik ve daha birçok alanda çalışmakta, ulusal ve uluslararası bilişim sektörüne katkı sağlamaktadır.

Yüksek Lisans yaparak Bilgisayar Mühendisliği alanında kendini geliştirmek isteyen öğrencilerimiz tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarımızdan birinde öğrenim görebilir, bu alanda uzmanlık seviyelerini arttırabilirler. Öğrencilerimizin derslere katılımını desteklemek amacıyla derslerimiz akşam saatlerinde gerçekleştirilmektedir.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2020-2021
Puan Türü SAY
Eğitim Dili İngilizce
Hazırlık Zorunlu (Sınav Puanına Göre Muafiyetle)
Eğitim Süresi 5 yıl
Kampüs Bilgisi 5.Levent