Bölüm Hakkında

Ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren programımızın hedefi, sektörün teknik eleman gereksinimini konusunda yeterli bilgiye sahip, istenen, kendi isteği doğrultusunda, geçmişin, günün ve geleceğin koşullarına uygun çözümler üretebilmek için yeterli düzeyde bilgi, beceri ve bunlarla teori ve uygulama üretebilen bilim insanı yetiştirmektir. Ayrıca bilişim sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli, teknolojik gelişmeleri takip eden, aktif kullanabilen, öğrendiğini üretime aktarabilen mezunlar yetiştirmek, Bilgisayar Programcılığı olarak temel hedeflerimizden biridir. Bilgisayar Programcılığı Programı mezunları, “Bilgisayar Programcısı veya Bilgisayar Teknikeri” unvanını almaktadırlar.

Bölüm Olanakları: Eğitim müfredatımız lisans programları ile uyumlu olarak modüler yapıda olup öğrencilerimize lisans öğrencileri ile aynı akademik çatı altında eğitim almaları sağlanmıştır. Programdaki dersler; bir bilgisayarın tasarımını elektroniğin temel prensiplerini kullanarak gerçekleştirmek, günümüz bilim ve teknolojik olanaklarının elverdiği ölçüde bilgisayarların kullanım alanlarını ve amaçlarını öğrenmek, yeni nesil dillerle mühendislik, ticari vb. program yazabilmek için yazılım süreçleri doğrultusunda hazırlık yapıp programı kullanıcı ve faydalanacakların hizmetine sunmak, temel elektronik cihazları kullanabilmek ve bunlardan faydalanıp sorunlu bilgisayarın arızasını bulmak ve gidermek, temel teknik programları kullanabilmek, fiziksel ortamın bilgisayar ve bileşenleri ile kontrolünü sağlamak, bir bilgisayar programının ilk aşamasından son aşamasına kadar olan süreci yönetebilmek, bilgisayar kavramına geleceğe yönelik bakış açısı kazandırmak (araştırma, geliştirme) vb. sağlamayı öğrenecek şekilde düzenlenmiştir.

Kariyer Olanakları: Mezunlarımız “Bilgisayar Programcısı veya Bilgisayar Teknikeri” unvanı ile bilişim sektöründe yer alan firma ve şirketlerin yazılım veya bilgi işlem departmanlarında bilgisayar programcısı, sistem destek elemanı, bilgisayar eğitmeni, yazılım uzmanı, yazılım test uzmanı, uygulama programcısı, ağ sorumlusu, analist programcı, teknik danışman, web tasarımcısı, internet programcısı, yazılım koordinatörü, veri hazırlama ve kontrol işletmeni ve proje müdürü olarak istihdam edilebilmektedir. Mezunlarımız başta iletişim ve finans kuruluşları olmak üzere  tüm kurum ve kuruluşların bilgi teknolojileri ve alt yapısının projelendirilmesinde, kurulumunda, işletilmesinde, teknik servis hizmetlerinde, yazılım ve web tasarım şirketlerinde; tekniker, teknik destek uzmanı, sistem uzmanı, satış uzmanı, yazılımcı uzman ve orta kademe yönetici olarak çalışabilmektedir. İlave olarak kendi işlerini de kurup bilişim sektöründe faaliyet gösterebilirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar:

Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar-Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Enformasyon Teknolojileri, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik-Bilgisayar, Meteoroloji Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Bilgisayar Programcılığı Programının öğrenim süresi iki yıl olup öğrenim dili Türkçe’dir.

Giriş Bilgileri:

Kuruluş Yılı  2019-2020
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Kampüs Bilgisi

5. Levent