Bölüm Hakkında

Ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren programımız, sektörün teknik eleman gereksinimini konusunda yeterli bilgiye sahip, imalat teknikleri, tasarım teknikleri, malzeme seçimi gibi konuları bilen, bilgisini endüstriyel sistem ve ekipmanlara uygulayabilen teknikerler yetiştirmektir. Elektronik Teknolojisi Programı mezunları, “Elektronik Teknolojileri Teknikeri” unvanını almaktadır.

Bölüm Olanakları: Eğitim müfredatımız lisans programları ile uyumlu olarak modüler yapıda olup öğrencilerimize lisans öğrencileri ile aynı akademik çatı altında eğitim almaları sağlanmıştır. Programdaki dersler; elektroniğin temel prensiplerini, elektronik donanımın montaj, bakım ve onarımını yapmayı, ölçü aletlerini, bilgisayar kullanmayı ve sanayide kullanılan tasarım programları kullanmayı, bilgisayarla elektronik devre şema çizme ve okumayı, sanayi makinalarının bilgisayar ile elektronik olarak nasıl kontrol edildiğini, gereğinde bakım ve onarımını yapabilmeyi, teknik rapor hazırlamayı, proje hazırlamayı, işletim masasında iş yerinin ve personelin iş güvenliğini sağlamayı öğrenecek şekilde düzenlenmiştir.

Kariyer Olanakları: Mezunlarımız elektronik teknikeri olarak, meslek elemanları haberleşme cihazlarının imali, kurulması, bakımı ve onarımı konularında faaliyet gösteren özel ve kamu kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Sayıları her geçen gün biraz daha artan devlet ve özel televizyon kanalları, Türk Telekom, TSK, özel telekomünikasyon şirketlerinin nitelikli eleman ihtiyacı bu meslekteki kişilerin iş bulma şansını artırmaktadır. Haberleşme araçlarının üretimi, bakımı ve onarımı, bina içi haberleşme araçlarının tesisat, bakım ve onarımı, Kablo TV, çağrı cihazı ve cep telefonu sistemlerinin tesis, bakım ve işletmesini, telefon santrallerinin kurulması, çalıştırılmasında ve arızaların giderilmesinde görev yapar, şehirlerarası telefon hatlarının tesis, montaj ve bakımını yapar, meydana gelen arızayı giderir, radyolink ve fiberoptik sistemlerine ait çalışmaların düzenli olarak yürütülmesini sağlar, bakım ve onarımını yapar, meydana gelen arızaları giderir, telsiz istasyonlarının kurulması, çalıştırılması ve kaldırılacak istasyonların kaldırılmasında görev alır.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Fizik, Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Kontrol Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uçak Elektrik-Elektronik ve Uzay Mühendisliği Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2011 - 2012
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Kampüs Bilgisi 5. Levent