Bölüm Hakkında

Ülkemizde ve dünyada sayıca artış gösteren sanat alanları arasında Gastronomi ve Mutfak Sanatları yerini almıştır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüz, ülkemizin konumu ve barındırdığı kültürel zenginliğin bir çıktısı olan ve dünyada eşsiz bir yere konumlanan mutfağını, teknik bilgi ve sanatsal donanımı ile uygulamalı olarak geliştirmek amacıyla Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde kurulmuştur.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü olarak hedefimiz, otantik unsurların farkındalığı, yetenek ve yaratıcılıkla, alana ait güncel teknolojileri kullanabilen, bunları gelişmiş bir kalite algılayışı ile bütünselleştirebilen şefler yetiştirmektir.

Bu bağlamda uygulama ağırlıklı olarak tasarlanmış olan müfredatın yanı sıra, öğrenci deneyimini profesyoneller desteği ile arttırmaya yönelik staj uygulaması da eğitim sürecinde yer almaktadır. Bölümü başarıyla tamamlayan öğrenciler; oteller, restoran catering sektörünün birçok branşında değişik unvanlarla istihdam olabilmektedir. Ayrıca araştırma şefi (test aşçısı), mutfak bilimcisi, yiyecek-içecek müdürü, yemek tedariki yöneticisi, mutfak yöneticisi, restoran denetçisi-koordinatörü, restoran müdürü vb. kadrolarda çalışabilir; yemek araştırmacısı, yemek yazarı, gıda işleyicisi, yemek stilisti, yemek mimarı, menü geliştirici, tarif geliştirici, yiyecek-içecek eğiticisi, gastronomi uzmanı olabilecekleri gibi, uzmanlıkları doğrultusunda kendi iş yerlerini kurabilirler.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2020-2021
Puan Türü SÖZ
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Kampüs Bilgisi 5.Levent