Bölüm Hakkında

Grafik Tasarım Programı, 2011 yılında Haliç Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulmuştur. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenci alarak ön lisans düzeyinde eğitim-öğretime başlamıştır.

Bölüm Olanakları: Eğitim ve öğretim “birinci öğretim” kapsamında olup, 4 yarıyıldan oluşan 2 yıllık bir programdır. Bu iki yıllık süreçte programda teorik dersler, atölye uygulamaları ve endüstriye dayalı öğretim verilmektedir. Grafik Tasarım Programı çağın gelişimine uygun olarak sanayinin ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu pratik ve teorik bilgiyle donatılmış nitelikli eleman yetiştirmeye uygun olarak, bilim, teknoloji, sanat ve kültür alanında katılımcı, paylaşımcı özgün ve estetik değerlere sahip, çağdaş bir eğitim vermektedir. Grafik Tasarım programımızı tercih eden öğrencilerimiz, grafik tasarımın üretim alanında yer alan logo, kurumsal kimlik, kitap, dergi, katalog, gazete, basın ilanı, ambalaj tasarımı, broşür, afiş, web tasarımı vb. ürünlerin birbirine bağlı proje konuları ile ele alınarak eğitim-öğretim görmektedirler. Öğrencilerimiz ayrıca Grafik Tasarım Programımızda, çizim, teknik donanım ve bilgi birikimine sahip olurken, çalışma alanlarında yaygın olarak kullanılan Photoshop, Illustrator, InDesign ve Dreamweaver gibi tasarım programları ile nitelikli bir öğrenme süreci yaşamaktadırlar. Haliç Üniversitesi Grafik Tasarım Programında öğrencilerin öğretim süresince edinmiş oldukları teorik bilgileri pratikte uygulamak adına 30 iş günü süreyle yaz stajı yapma zorunlulukları bulunmaktadır.

Kariyer Olanakları: Grafik Tasarım Programından mezun olan öğrencilerimiz “Yardımcı Grafiker” unvanı alarak alanları ile ilgili reklam ajanslarında, gazete, dergi, yayınevi, matbaa, televizyon kanallarına bağlı tasarım birimlerinde, özel sektörde birçok kurumsal firmanın tanıtım departmanlarında, pazarlama şirketleri ve devlet kurumlarının basın yayın departmanlarında bu unvanla istihdam edilebilmektedirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Fotoğraf, Grafik Tasarımı, Fotoğraf ve Video, Grafik, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarımı, Grafik Sanatları, Grafik Tasarım, Grafik Tasarımı, Görsel İletişim, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2011 - 2012
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Kampüs Bilgisi 5. Levent