Bölüm Hakkında

Grafik Tasarım lisans eğitiminin amacı, öğrencilerimizin resim, yazı, fotoğraf, bilgisayar, film, video, animasyon elemanlarını kullanarak, bir fikri, bir bilgiyi en doğru biçimde görselleştirip tasarlayabilmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için sürekli güncellenen eğitim müfredatımızdan, mac ve pc bilgisayar laboratuvarlarımızdan, fotoğraf ve baskı atölyelerimizden yararlanılmaktadır.

İyi bir grafik ürününü ancak vizyon sahibi, bilgili, duyarlı ve meraklı bir tasarımcı üretebilir. Haliç Üniversitesi GSF Grafik Tasarım Bölümü, bu bilinci öğrencilerine aşılamak üzere bir araya gelmiş nitelikli bir akademik kadroya sahiptir. Teknoloji altyapısı, laboratuvar ve atölye imkanları oldukça iddialı olan bölüm, öğrencinin mezun olduktan sonra sektörde karşılaşacağı tüm teknolojik ihtiyaçları karşılamaya hazır bir şekilde yetişmesi için her an kullanımdadır.

İlk sene temel sanat eğitimi ve temel bilgisayar programları eğitimi ile bölüme adapte olması sağlanan öğrenciler ilerleyen senelerde uzmanlaşmak istedikleri alanlara göre seçmeli ders havuzlarından faydalanarak bir ya da birden fazla alanda branşlaşmaya gidebilirler.

Hem teoriye hem de uygulamaya dair kapsamlı bir eğitim göreceğiniz bu bölümde, staj olanakları sayesinde iş dünyasına ilk adımınızı atabileceksiniz.

Hızla gelişen haberleşme ve iletişim teknolojileri, iletişim mecralarını sürekli değiştirmektedir. Bilgisayarda oluşturulan sanal unsurlarla, gerçek dünyadaki mekan ve nesnelerin birleştirilmesi olarak tarif edebileceğimiz sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence, sinema, savunma gibi çok sayıdaki alanda kullanılabilmektedir. Önümüzdeki yıllarda insanla ilgili her alanda artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla karşılaşmak olasıdır. Başta reklam olmak üzere grafik tasarımın birçok alanı da bu değişimin dışında kalmamaktadır.

Her geçen gün farklı iş olanakları oluşmaktadır ve grafik tasarımcılara olan gereksinim bunlara bağlı bir şekilde hiç durmaksızın artmaktadır.  

Şu önemli noktayı tekrar vurgulayalım ki; Grafik Tasarım bilgisine ve teknolojisine hakim olanlar, sadece Grafik Tasarımın değil, alanımızla ilgili çok sayıda farklı mesleğin de ihtiyacı olan istihdam olanaklarından faydalanabilecekleri becerileri kazanmış olacaktır.

Akademik kariyer yapmak isteyen ve eğitimlerine devam etmek isteyen öğrencilerimiz lisans eğitimini tamamladıktan sonra Grafik Tasarım Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programlarımıza  başvuruda bulunabilirler.

Üniversitemiz belirli dönemlerde yapılan Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci almıştır. Özel Yetenek Sınavı’na katılabilmek için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu YGS puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üstünde puan alma şartı yeterlidir.

 Instagram hesabına ulaşmak için tıklayınız

Özel Yetenek sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.