Bölüm Hakkında

İç Mekan Tasarımı Programı, Haliç Üniversitesi Meslek Yüksek okulu bünyesinde 2018-2019 öğretim yılında açılmıştır.

Bölüm Olanakları: Sanat ve Tasarım, toplumsal yaşamın temelini oluşturan sürecin bir ürünüdür. İç Mekan Tasarımı da bu alanın önemli disiplinlerinden bir tanesidir. Günümüzde insanlar, yaşadıkları mekânları estetik, fonksiyonellik ve teknolojiyi bir arada kullanarak kendi kültür ve geleneklerine ait özgün tasarımları geliştirmekte ve uygulamaktadır. Program; değişen tüketici ve üretici ihtiyaç ve gereksinimleri sonucu sanat ve teknolojiyi kullanarak teknik çizim yapabilen, tasarladığı mekânların gerçekleştirilmesi için gerekli bilgi ve teknik donanımı uluslararası standartlarda edinmiş, bağımsız tasarlama ve çalışma güvenine sahip, aynı zamanda iyi bir takım oyuncusu olma uyumu gösterebilen, mesleki sorumluluk ve etik kuralların bilincinde, çağdaş tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Alınan eğitim doğrultusunda, 30 iş günü süreyle yapılacak yaz dönemi stajı ile sektörün gerekliliklerini daha yakından tanımaları ve aldıkları eğitimi sahada uygulama olanağı bulmaları amaçlanmıştır.

Kariyer Olanakları: Mezun olan öğrenciler; Mimarlık ve İç Mimarlık  Ofisleri, Müzeler, Kamu Kuruluşları, Tasarım Ofisleri, İnce Yapı Şantiyeleri, Mobilya Tasarım ve Üretim Şirketleri’nde iç mekan tasarımcısı ve teknikeri olarak görev alabilir veya serbest girişimci olarak kendi ofislerini açabilirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık, El Sanatları, Geleneksel Türk El Sanatları, Geleneksel Türk Sanatları, Restorasyon ve Konservasyon, Tezhip gibi 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2011 - 2012
Puan Türü TYT
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 2 Yıl
Kampüs Bilgisi 5. Levent