Bölüm Hakkında

Moda Tasarımı Programı, Haliç Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde 2016-2017 eğitim öğretim yılında ön lisans düzeyinde örgün eğitime başlamıştır.

Bölüm Olanakları: İki yıllık programımızda teorik dersler, atölye uygulamaları ve endüstriye dayalı öğretim verilmektedir. Program öğrencilere tekstil, moda tasarımı ve hazır giyimin temel kavramlarının öğretilmesi ile birlikte endüstri ve atölye uygulamalarındaki el becerilerini geliştirmeleri için hazırlanmıştır. Program günümüzde ve gelecekte endüstrinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır. Çağımızın moda tasarımı ve teknolojik gelişmelerine dayalı olarak, Tekstil, Hazır Giyim ve Moda Tasarımı sektörüne ihtiyaç duyduğu mesleki yeterlilikleri kazanmış, nitelikli meslek elemanları yetiştirmektedir. Eğitim programı ile öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek biçim, renk, malzeme, yapı, işlev ilişkileriyle yaratıcı ve özgün ürünler tasarlayıp sunabilmeleri amaçlanmaktadır. Eğitim programında moda tasarımı programını teknik, mesleki, kültürel ve sanatsal yönden tamamlayan gerekli derslerin yanı sıra, work-shoplar, fuar katılımları ve sergi organizasyonları, eğitim gezileri, zorunlu ve ayrıca isteğe bağlı sektör stajları bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca Moda Tasarım Programımızda, tasarım, kalıp, dikim, teknik donanım ve bilgi birikimine sahip olurken, çalışma alanlarında yaygın olarak kullanılan DesignCad, Illustrator, Coral Draw ve Photoshop gibi programlar ile nitelikli bir öğrenme süreci yaşamaktadırlar. Haliç Üniversitesi Moda Tasarımı Programı’nda öğrencilerin, öğretim süresince edinmiş oldukları teorik bilgileri pratikte uygulamak adına 30 iş günü süreyle yaz stajı yapma zorunlulukları bulunmaktadır.

Kariyer Olanakları: Moda Tasarım Programı mezunları kamu kurum ve kuruluşlarında, tekstil fabrikaları ve atölyelerinde, örme-dokuma-baskı sanayinde, hazır giyim sektöründe, tekstil ihracat firmalarında, özel işletmelerde, moda evleri ve modelhanelerde tasarımcı, stilist ve modelist olarak çalışabilir; ayrıca sektörde kendi moda evlerini ve atölyelerini açarak kendilerine iş imkanı yaratabilirler.

Dikey Geçişle Geçilen Programlar: Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı Programları gibi 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı 

2016 - 2017

Puan Türü

TYT

Eğitim Dili

Türkçe

Hazırlık

İsteğe Bağlı

Eğitim Süresi

2 Yıl

Kampüs Bilgisi

5. Levent

Dikey Geçiş Sınavı ile Girilebilecek Programlar

Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı.