Bölüm Hakkında

Haliç Üniversitesi Konservatuvarı kuruluşunu 1999 yılında Türk Musikisi Bölümü ile yapmıştır. O tarihten bugüne konservatuvarımız gerek yetiştirdiği sanatçılarla, gerekse düzenlediği etkinliklerle kendi alanında haklı bir yere sahiptir.

Türk Musıkisi, dünya sanatı üzerinde seçkin bir yere sahiptir. Tek sesli müziğin, çoğu zaman şiirler bestelenerek, böylesine mistik ve estetiksel bir derinlikte sunulduğu başka bir benzeri yok gibidir. Geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Türk Milleti; her geçtiği bölgeye kendi müziksel özelliklerini bırakırken, bölgelerin kayda değer  müzik öğelerini  de kendi yüksek seviyedeki estetik anlayışı ile sentezleyerek bu zengin nitelikteki sanatı yaratmıştır.

Haliç Üniversitesi Konservatuvarı olarak bizler de öncelikle bu değerli milli sanatımıza uygun, onu günümüze taşıyabilecek en iyi eğitim ve öğretimi yapabilmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadromuzda bu sanata hizmet vermiş çok değerli üstad hocalarımızın yanı  sıra; idealist ve dananımlı genç hocalarımız da yer almaktadır. Milli müziklerimizin birleştiği ve yetenekli gençlere aktarıldığı Türk Musıkisi Bölümümüz, bu güzide sanatın yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir misyon yüklenmektedir. Ayrıca; genlerimizde var olan bu köklü sanat, toplumumuzun ihtiyacı olan estetik ve insani değerlerimizi karşılaması göreviyle de, çağın ihtiyaçlarına göre  yeniliklenerek devam etmek zorundadır. İşte Konservatuvarımız, müziğimizin bünyesine uygun yenilikleri uygulamada var gücüyle çalışmak ve bunu hayata geçirmek azmindedir.

Öncelikle bu idealizmi benimsemiş sanatçılar ve öğretmenler yetiştirmek asli görevimizdir. Mezunlarımız çeşitli radyo- televizyon kurumlarında ve korolarda ses, saz sanatçısı, koro şefi, tonmayster, yapımcı ve idareci olabilirler. Lisansüstü çalışmalarını yaparak akademik kadrolarda yer alabilirler, formasyonlarını alarak orta öğretimde öğretmenlik yapabilirler ve özel dersler verebilirler.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  1999-2000
Puan Türü Özel Yetenek
Eğitim Dili Türkçe
Hazırlık İsteğe Bağlı
Eğitim Süresi 4 Yıl
Kampüs Bilgisi 5.Levent Kampüs

 

2016-17 Eğitim Döneminde Üniversitemiz belirli dönemlerde yapılan Özel Yetenek Sınavları ile öğrenci almıştır. Özel Yetenek Sınavı’na katılabilmek için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu TYT puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üstünde puan alma şartı yeterlidir.

Özel Yetenek sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayınız.