Bölüm Hakkında

Yazılım Mühendisliği Bölümünün temel amacı, ülke ihtiyaçlarını dikkate alarak mühendislik temel eğitim ve formasyonu çerçevesinde bilgi sistemleri ve bilgisayar yazılımları geliştirme konusunda uzmanlaşmış, bilgili, ilkeli, alanında dünyadaki gelişmeleri  izleyebilen ve bilimsel çalışmalar yapabilen, hem kamu hem özel kuruluşlarda çalışabilecek ya da kendi işini kurabilecek nitelikli mühendis ve yönetici adayları yetiştirerek bu alanda  ülkeye katkı sağlamaktır.

Yazılım Mühendisliği Bölümünün temelinde, her türlü yazılıma dayalı sistemlerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak planlama, analiz, geliştirme ve test süreçlerine  ilişkin kavram, ilke, kuram, model ve tekniklerin sistematik ve bilinçli bir şekilde uygulanması hususunda bilgi ve becerilere sahip uluslararası nitelikte mühendisler yetiştirmek ve yazılım alanında yürütülecek araştırmalarla bilimsel bilgi birikimine katkıda bulunmaktır.

Yazılım Mühendisliği Bölümünün Lisans Programında eğitim - öğretim faaliyetleri hem teorik hem uygulamalı şekilde gerçekleştirilmektedir. Program kapsamı öğrencilere genel mühendislik bilgisini içeren yazılım mühendisliğine giriş, mühendislik etiği gibi dersler, yazılım yönetimi bilgisini içeren yazılım  proje yönetimi, yazılım kalite güvencesi gibi dersler,   mesleki temel bilgiler içeren ayrık matematik, programlama dilleri, veri yapıları, algoritmalar, işletim sistemleri gibi derslerden oluşmaktadır.  Ayrıca programda mesleki beceriler kazandıran ve güncel yazılım - donanım araçlarıyla donatılan laboratuvarlarda  yapılan uygulama dersleri mevcuttur. Öğrenciler zorunlu derslerin yanında hem alan dışı ve hem de mesleğe yönelik alan içi çeşitli seçmeli dersler de alabilmektedir.

Yazılım Mühendisliği istihdam alanı oldukça geniş ve çeşitlidir. Mezunlar hem özel sektörde hem de kamu kurumları, üniversite ve diğer eğitim kurumlarında çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de kurabilmektedirler.

Yazılım Mühendisliği Bölümüne girmek, mezun olabilmek ve bu meslekte başarılı olmak isteyenlerin, sayısal düşünme gücüne ve matematiksel mantığa sahip olmaları gerekmektedir. Karakter olarak da dikkatli, sakin, sabırlı olmaları gerekmektedir. Yalnız başına problemleri çözebilmeli, icat etme ve yeni çözümler bulma yeteneğine sahip olmalıdırlar. Hem karmaşık  problemleri çözümleme aşamalarında  hem de yazılım-donanım geliştirme projelerinde takım içinde çalışabilme yeteneğine sahip olmalıdırlar.

Haliç Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü 2020-2021 akademik yılında güz döneminde  eğitime başlayacaktır. Bölüm, Istanbul’un merkezinde, ulaşımı kolay, bilgisayar firmalarının odağında olup, hızlı ve dinamik yaşayan bir öğrenci kesimine hizmet vermektedir. Lisans program eğitim dili İngilizcedir. Öğretim Üyeleri tarafından derslerde  Yazılım Mühendisliğinin en güncel temel ders kitapları okutulmaktadır.

Giriş Bilgileri

Kuruluş Yılı  2020-2021
Puan Türü SAY
Eğitim Dili İngilizce
Hazırlık Zorunlu (Sınav Puanına Göre Muafiyetle)
Eğitim Süresi 5 yıl
Kampüs Bilgisi 5.Levent